Жіноче вбрання буковини

Зачіска й убір голови

Дівчата розділювали волосся посередині й заплітали одну косу або дві. В неділю або свято в деяких селах убирали „капелюшиння”, а в інших — „карабулю”. ,Капелюшиння” — головка капелюха стіжкової форми з плетеної соломи, вся покрита штучними квітами й волічковими китичками. „Карабуля” — висока шапочка без дна, зроблена також з плетеної соломи або твердого паперу, обведена кольоровим матеріалом і прикрашена такими ж китичками. У деяких місцевостях на багнах росла шовковиста біла трава, пучки її встромлювали в „карабулю”. Під час танку трава гарно розвівалася.

Заміжня жінка, згідно із звичаєм, покривала своє волосся. Підставою під убір голови

первісно був обруч із пруття, обтягнений полотном. Пізніше замість обруча вдягали „кирпу”, високу шапочку з сукна або твердого паперу, обтягнену полотном, що закривала все волосся. „Кирпа” закінчувалася ззаду двома тасьмами, якими її зав’язували. В деяких околицях замість „кирпи” купували на ярмарку червоний повстяний „фез”. Його притримувала на голові мала перкалева хустка.

До церкви чи в гостину одягали намітку — довгу смугу полотна з

бавовняних ниток, званих „бомбак”. Кінці її мали витканий білий узір на жовтавому тлі. Було декілька способів в’язання намітки. Дехто в’язав її як звичайну хустку, а кінці вільно звисали на спину. Старші жінки обвивали наміткою „фез” або „кирпу” і підборіддя, спускаючи взористі кінці на спину. Молодші жінки не завжди підв’язували підборіддя.

В останні часи щораз менше вживали намітку, а пов’язувалися тільки хусткою. Старші жінки

носили чорні або білі хустки, а середнього віку —• квітчасті. Найпараднішою вважали шовкову хустку „турпан”. Нею тісно обвивали голову, немов тюрбаном.

Намисто

Намисто було добірне. При самій шиї пов’язували силянку („ґердан”), себто смужку із дрібних намистин. Нижче чіпляли „цятки” — легке скляне кольорове намисто, а тоді — „перла”, білі матові намистини, а вкінці коралі, до яких були дочіплені срібні монети „сальби”. Дівчата зав’язували коралі стрічками, що звисали на спину. Старші жінки обмежувались кількома разками.

Сорочка

Кроїли й шили сорочку „до уставки”, без коміра. Горішній край, як і рукави, викінчували обшивкою. Уживали бавовняного полотна („бомбак”) або півба- вовняного (основа з льону, а уток із бомбаку).

Святкова сорочка була пишно і рясно вишивана. Уставка, яку тут звали „плечиками”, складалася з кількох смуг вишивки, часто обведеної золотими або срібними нитками. Нижче уставки була „морщинка”, звичайний перехідний узір зеленого або жовтого кольору, вишитий спеціяльним стібком — поверхницею. Продовженням була галузка, яку звали „стовп”, або скісні смуги.

Новіший тип сорочки мав крій „хлоп’янки”. Спершу вона була прикрашена вишивкою тільки в місці вшиття рукавів. Пізніш її вживали як святкову і прикрашали спереду обабіч пазухи квітчастим узором.

Поясний одяг

Горботка (горбатка, обгортка) обгортала постать жінки від пояса до половини литки, була виткана з тонких вовняних ниток у формі чотирикутника. Ззаду горботка гладка, чорна. Поздовжні краї горботки обведені вузькими кольоровими смужками, а поперечні — ширшими. Тканину виготовляли сільські ткачі з принесеної пряденої вовни.

У новіші часи жінки почали носити різнокольорові морщені спідниці, прикрашені на висоті колін стрічками відмінного кольору.

Фартушок (запаска)

Запаски до горботки не носили. Щойно в новіші часи дівчата купували на ярмарку шовкові горботки і до них шовкову темну хустку, яку складали скісно і вбирали замість запаски.

Пояс (байорок)

Пояси ткали майстрі на малому верстаті з тієї ж самої пряжі, що й горботки. Вони були узористі або смугасті (чорно-червоні). Жіночий пояс, вужчий від чоловічого, охоплював стан 3-4 рази.

Безрукавка (цурканка, мунтян)

Носили їх чоловіки й жінки. Шили з овечого хутра й прикрашали на полях і на подолі узорами з кольорового сап’яну. Комір, пройми й поли цурканки обводили смушком. Сягала до стеген. Мунтян був трохи довший і його обводили хутром тхора.

Взуття

Жінки до виходу взували червоні або жовті сап’янці. У новіші часи носили чорні шнуровані черевики з високими халявами, а дівчата чорні півчеревики.