Одяг волині

Чоловік з Волині.

Сорочка вишита на манишці, комірі- стіСці і на манжетах; підперезена вузьким червоним поясом, зав’язаним з лівого боку; штани з чорного домотканого полотна; шапка-гамерка з вовни; свита з домотканого сукна, поширена ,,рясами”; чорні чоботи.

Молодиця з Волині.

Сорочка вишита хрестиками на уставці, стоячому або виложистому комірі й манжетах; вовняна спідниця ..літник”, виткана у поздовжні смужки; фартушок у поперечні смужки; ,,куцина” з брунатного домотканого сукна, прикрашена вишиттям; намітка з тонкого білого полотна з витканим узором; поверх куцини низка синього намиста; личаки з волоками.

Хрестиковий узір для манишки чоловічої сорочки червоними й чорними нитками. Вузький узір на стоячок і манжети.

Волинь.

Узір на рукави жіночої сорочки, вишитий хрестиками червоними й чорними нитками. Від уставки йдуть вишиті смуги до кінця рукава. Вузькі узори на комір і манжети.

Північна границя Волині тягнеться від Володимира Волинського північніше Луцька, Рівного і Звягеля до Житомира. Південна границя йде повз міста Любар, Староконстантинів і Крем’янець аж до границь Львівської области. Отже Волинь охоплює південні частини областей Волинської, Рівенської й Житомирської й північні частини Тернопільської та Хмельницької.

Головніші міста Волині — Володимир Волинський, Луцьк, Рівне, Здолбунів, Крем’янець, Староконстантинів. Рельєф Волині горбкуватий, земля — врожайний чорнозем. Вирощують пшеницю, хміль, цукрові буряки. Розвинене садівництво.

В Острозі на Волині була надрукована в 1581 р. перша Біблія, а Почаївський манастир був центром релігійного життя; він оспіваний в українських думах. На Волині проживала родина Косачів. Тут Олена Пчілка, письменниця й етнограф, працювала над збиранням і виданням народних узорів. У Звягелі народилась її дочка — Леся Українка. Вона у творах описувала чарівну природу волинського Полісся.

Населення Волині виплекало вбрання, на якому позначилися два впливи: у Волинській області вплив Підляшшя, що його характеризує кольоровий очіпок, приталений корсет і яскрава спідниця, ткана у смужки; у Рівенській і Житомирській областях — намітка чи хустка, неприталена керсетка, ткана спідниця темного кольору і „плат”.