Одяг закарпаття

Дівчина із Закарпаття.

Сорочка з вишитою смугою спереду під шиєю та на рукавах (розріз сорочки ззаду); спідниця (плат) у складки вгортає майже всю постать; пояс тканий з кольорової вовни, зав 'яза- ний спереду; безрукавка ,,лейбик” з квітчастої тканини; волосся заплетене у дві коси, над вухами прикріплені маленькі віночки з квітів і намистин; чорні чоботи.

Узір на рукави хрестиками темночервоними й чорними нитками з додатком синього та зеленого кольору. Поздовжній узір, що йде серединою рукава нижче ліктя, закінчується поперечною смугою. Спереду сорочка має прямокутну вишивку, подібну до узору на рукаві (її звуть „пазухою”).

Закарпаття обіймає сучасну Закарпатську область. Описуємо одяг центрального простору між ріками Теребля, Боржава, а на півдні Тиса, поміж містами Свалява, Міжгір’я, Севлюш і Тячів, включно з Хустом. Це неправильний чотирикутник, що включає підгір’я і врожайну рівнину.

Закарпаття було частиною Київської держави, а після її занепаду в XIII ст. ті землі перейшли під мадярську владу аж до кінця І світової війни. Між І і II світовими війнами Закарпаття належало до Чехо-Словацької республіки. В цей час у закарпатців відновилася українська національна свідомість.

На просторі між ріками Тереблею, Боржавою й Тисою первісне бойківське вбрання стало підставою притаманного Закарпаттю одягу з його особливими прикметами.