Одяг надніпрянщини

Чоловічий одяг Наддніпрянщини

Рис. Чоловік у зразковому одязі.

Сорочка з вишитою манишкою і відкритим рукавом; шаровари сині матові з вовняної тканини; широкий червоний пояс зав'язаний збоку; свита з брунатної вовняної тканини, обведена чорним шнуром; шапка з сивого смушку; темно-червоні сап'янці.

Жіночи одяг Наддніпрянщини

Рис. Дівчина у зразковому одязі.

Сорочка вишита (узір з Київщини), ткана плахта і фартушок; керсетка, обведена чорним оксамитом; вінок середньої величини зі стрічками; намисто - добрі коралі, низка за низкою.

Одяг Наддніпрянщини - Узір для чоловічої сорочки

Рис. Узір для чоловічої сорочки. Манишка, комір і манжети вишиті настилом з обкидкою та хрестиками.

Одяг Наддніпрянщини- Узір на рукави жіночої сорочки

Одяг Наддніпрянщини - Одяг Наддніпрянщини

Рис. Узір на рукави жіночої сорочки. Занизування, настил та хрестикові стібки.

Одяг Наддніпрянщини - Українка

Рис. "Українка"

У Наддніпрянщину входять області: Київська, Полтавська, Чернігівська, Сумська та Харківська. Частково належать Черкаська та Кіровоградська.

Ріка Дніпро зі своїми допливами об'єднує цей великий простір.

Границі деяких областей змінювались і можуть ще змінюватись, тому в описі одягів подаємо тільки головніші місцевості.

На Наддніпрянщині творилась княжа держава й розгорнулося панування козаччини. Географічно положення цих земель було корисне: через них проходили торговельні зв'язки центральної Европи зі Сходом, а північної - із Середземним морем. В наслідок цього розвинулись міста. Промисел був деревообробний і харчовий. Пізніше, коли знайдено поклади кам'яного вугілля в Донбасі й залізної руди в Кривому Розі, розвинулося машинобудівництво.

Одяг Наддніпрянщини, що розвивався протягом віків, у двадцятому столітті досяг клясичного вигляду і став репрезентативним одягом України.

Поволі в одяг Наддніпрянщини увійшли фабричні матеріали. Домоткане полотно й сукно найдовше вживали для сорочок і свит. Вишивка тут надзвичайно вибаглива, а стібки різноманітні.