Одяг поділля

Чоловік з Поділля.

Вишита сорочка поверх вузьких полотняних штанів, підперезана вузьким тканим поясом; дбайливо прикрашена брунатна свита.

Дівчина з Поділля.

Східне Поділля.

Узір на рукави — пряма й завертана низь на переміну червоними і чорними нитками. Дрібні мотиви розкидані по всьому рукаву.

Західне Поділля.

Три узори вишивки на рукавах. Вгорі узір хрестиками чорним і червоним кольором, викінчений кучериками (стебнівкою); середній — поверхниця (морщинка) червоними нитками; нижче узір хрестиками і стебнівкою. Вузькі узори на обшивку й манжети.

Поділля — це плоска височина, перерізана багатьма ярами. Границя його починається від Миколаєва над Дністром, проходить уздовж Дністра на південний схід аж до міста Балти. Там звертає на схід і йде повз місто Гайворон, захоплюючи частину Черкаської, повністю Вінницьку і більшу частину Хмельницької областей. Іде далі на захід біля Крем’янця, займаючи цілу Тернопільську та частину Львівської області аж під Львів.

На південному Поділлі знайдено найдавніші сліди людини в Україні. В ранньому палеоліті (5,000 до Р.Х.), завдяки лагідним кліматичним умовам і врожайній землі, тут осідали мисливсько-кочовничі племена і ставали хліборобами. Саме на Поділлі розвинулась висока трипільська культура.

Народне вбрання на Поділлі довго зберігало стародавню форму, особливо в поясному жіночому одязі, який здебільшого має повні й темні кольори. У виробі тканин досягнуто майстерності в композиції. Подільські вишивки випрацюванням і кількістю стібків дорівнюють полтавським.