Одяг полісся

Чоловік з Полісся.

Сорочка вишита старовинним стібком „заволікання”; вузькі штани; червоний плетений пояс; свита з сукна ясного кольору з вишитим шалевим коміром; солом'яний капелюх, обведений червоною або сірою стрічкою; чорні чоботи.

Молодиця з Полісся.

Сорочка вишита старовинним ,,заволіканням ”; полотняна спідниця, прикрашена на подолі витканими червоними смугами; фартушок прикрашений ширшими смугами; червоний тканий пояс, підітканий ззаду; намітка з білого тонкого полотна; намисто зі справжніх коралів разок за разком, найнижча низка з бурштину; свита з брунатного сукна, обведена кольоровим шнурком; личаки з кори липи.

Молодиця з Київського Полісся.

Сорочка вишита хрестиками; вовняна спідниця ,,літник'', ткана у кольорові смужки; фартушок вишитий заволіканням; вишита хустина, різновид намітки; на шиї вузька силянка і кілька низок справжніх коралів; біла „куцина” (коротка свита) з „вусами"; личаки.

Ця частина положена на північному заході України. Її північна границя починається від річки Лісної, вздовж річок Ясельди і Прип’яті аж до Мозиру. Далі проходить північними частинами областей Київської, Чернігівської та Сумської. Південна межа позначена чіткіше. Починається від Холма та йде на півночі від Володимира Волинського, Луцька, Рівного до Корця і Житомира. Звідси повертає на північ від Києва, а на Лівобережжі йде по лінії Ніжин, Батурин, Кролевець, Глухів.

Більші міста на Поліссі: Берестя над Бугом, Пінськ, Мозир, Ковель, Сарни, Костопіль, Новгород Волинський, Коростень.

Велика частина Полісся, а саме —   річище Прип’яті — належить тепер до Білоруської PCP. Та цей простір населюють українці, тому включаємо його в наш опис одягу.

Річка Прип’ять з шістьма південними допливами творила від найдавніших часів водний шлях, яким ішли зв’язки заходу з Києвом. Частина Полісся положена нижче рівня моря. Ґрунт піщаний або болотистий і мало придатний для рільництва. Надмірна вологість сприяє плеканню льону, конопель. Розвинулося тваринництво та рибальство.

Ліси та болота відокремлювали населення, тому воно зберегло народне вбрання в давньому вигляді, як і обрядовість та народну творчість. У вишивці зберігся найдавніший стібок — заволікання (перетинання); широко розвинене ткацтво.