Чоловіче вбрання волині

Убір голови

Улітку чоловіки носили солом’яні капелюхи. Хлопці пастухи зі стебел незрілого збіжжя плели смужки, а умільці формували з них капелюхи. Головка капелюха невисока, криси середнього розміру. Парубки обвивали головку червоною стрічкою, а чоловіки чорною або сірою.

У перехідну пору року носили куповані повстяні або доморобні сукняні шапки гамерки. Подвійно зложену прямокутну смугу сукна довжиною в обвід голови кроїли так, що з одного боку виходили чотири однакові зубці. Смугу зшивали збоку; зубці створювали верх капелюха, який обводили чорним шнурком.

На зиму кушніри шили невисокі шапки з ягнячого хутра. Були ще шапки з оксамитним верхом лиш обведені хутром.

Сорочка

Святкова сорочка була з льняного полотна, сягала нижче стеген. Вишивали комір, манжети й довкола пазухи. В останній час тут поширилося вишивання манишки. Комір-стоячок у такій сорочці застібався збоку. Впродовж років створилися притаманні цій частині України геометричні та квітчасті узори чорного й червоного кольору.

Штани

Штани на літо шили з грубшого полотна, звичайно конопляного.

Кроїли дві ногавиці і клин. Один бік клина не зшивали до кінця й він застібався на гудзик. Угорі штани викінчували рубцем, крізь який протягали очкур.

Зимові штани були з матеріалу, витканого на конопляній основі утком із вовни.

Пояс

Пояс ткали на малому верстаті з червоних вовняних ниток у чорні й жовті смужки. Завширшки був у долоню, а завдовжки три метри й обгортав стан аж тричі.

Поясами підперізувалися також поверх свити й кожуха. Зав’язували пояс так, що спереду з двох боків звисали довгі кінці з тороками.

Чоловіки носили також шкіряні ремені, в яких були сховки на гроші, капшук із тютюном, складаний ножик. Ремінь був завширшки в долоню або й більше, застібався на дві-три пряжки.

Безрукавка (полотнянка)

Чоловіки носили безрукавки з узорно витканого полотна — вибійки. Крій їх прямоспинний, з клинами по боках.

Взуття

Вдома й до роботи чоловіки взували личаки, що були виплетені з лика лози або липи. Робив їх господар для себе й цілої родини. Не раз спід був із міцного шнурка. Верх з лика мав петлі на волоки,

що ними прив’язували личак до ноги.

До церкви чи до міста і взимку взували черевики або чоботи.

Верхнє вбрання Кусан (куцина)

У переходову пору року чоловіки носили кусани з доморобного сірого або червоного сукна. Вони були приталені, мали стоячий комір, довжина — до стеген. Рукави вшивали нижче пліч, роблячи під пахвою складку, щоб було зручніше працювати. Прикрас на кусані майже не було. Комір та манжети рукавів обводили чорним шнурком.

Свита

Свиту носили зимою й восени; шили з брунатного або чорного доморобного сукна; була легко приталена; скісно скроєна права пола заходила на ліву. Спереду часом бували невеликі вилоги. Спина в поясі відрізана і стан поширений 2-3 вусами або складками. Верх прорізних кишень і вуси прикрашені кольоровим шнурком, а поли обведені кольоровою обміткою. Свита сягала нижче колін.

Кожух

Крій кожуха такий самий як свити, з тією різницею, що ззаду від пояса вниз були складки, а не зморшки. Кожухи носили чоловіки й жінки, лишень комір чоловічого був ширший, ніж жіночого.