Чоловіче вбрання поділля

Убір голови

Чоловіки стриглись „під макітру”, як на Наддніпрянщині. Улітку носили солом’яні капелюхи, що їх виплітали самі. Голівка, пов’язана червоною стрічкою, і криси середньої величини. На заході над Дністром парубки прикрашали капелюхи узористою стрічкою та півнячим пір’ям.

Узимку вдягали шапку з овечого хутра циліндричної форми, часом заломлювали верх.

Сорочка

Крій чоловічої сорочки описано у розділі „Українська сорочка”. Сорочка на Поділлі доволі довга; над Дністром, напр., сягає до колін. Носять її „навипуск” — поверх штанів.

Вишивали сорочку вздовж пазухи, на стійці та манжетах. Раніше поділ сорочки викінчували широкою білою мережкою; в останні часи його вишивали.

Коноплі, вирощені на подільському врожайному чорноземі, дають добірніше полотно, ніж в інших околицях. Воно злегка жовтаве, ліпше укладається на постаті і не мнеться так, як льняне.

Поясний одяг

Штани на літо були з полотна, а на зиму — з сукна. Ногавиці вузькі; їх викінчували угорі широким рубцем, крізь який протягали очкур, а в сукняних — ремінець.

Пояс (крайка)

Подоляни влітку підперізувалися вовняною крайкою, а взимку шкіряним чересом. Крайка виткана кольоровим узором, завширшки 10-12 см. Часом поверх крайки підперізувались ще вузьким ремінцем; це звалося , .шляхетським ’ ’ підперізуванням. Череси бували різної ширини; ширші мали кишеньки на гроші та люльку.

Безрукавка (кептар)

На заході над Дністром кушніри шили кептар з овечого хутра. Він був короткий. Високий стоячий комір і пройми рукавів обводили чорним смушком.

На сході Поділля хутряна безрукавка вийшла з ужитку. Пізніше безрукавку шили з чорного або брунатного доморобного сукна. Вона неприталена, на полотняній підшивці, сягала нижче стану, застібалася на гудзики.

Взуття

Головне взуття — чоботи з високими халявами, часом з жовтими вилогами. В морози взували поверх чобіт валянки з сукна — ,берлячі”. У новіші часи носили черевики.

Верхнє вбрання

Верхнє вбрання на Поділлі доволі різнорідне. До того спричинився добробут населення.

Сіряк — вбрання на переходову пору. Його шили з сірого полотна, яке ткали на чорній основі білим утком. Крій простий; сіряк поширений клинами з обох боків.

Опанча — також вбрання на осінню пору. Її шили з доморобного сукна сірого чи палевого (піскового) кольору. Ззаду по обох боках прохідки вставлені складки. Спереду опанча вишита декоративним узором білими нитками. Сягала до колін.

Свита — описана у розділі жіночого одягу. Прикрашена скромніше, ніж жіноча.

Кожух — одяг на зиму, був без прикрас. Мав виложистий хутряний комір з вилогами. В дорогу поверх кожуха накидали ще й сіряк.