Чоловіче вбрання холмщини

Убір голови

Старші чоловіки підстригали волосся до шиї, спереду лишали гривку. Молодші підрізали коротше.

Улітку чоловіки носили плетені капелюхи. Пастухи плели й формували капелюхи для себе з трави „псярки”. Парубки й господарі виплітали смуги зі стебел незрілого жита, а форму надавали сільські умільці.

У переходову пору й узимку носили шапку-гамерку й хутряну кучму. Крій і пошиття шапки- гамерки описано в розділі про Волинь. Хутряну шапку шили кушніри з овечого хутра або імітації.

Сорочка

Крій і шиття сорочки були такі самі як по всій Україні. Горішній край збирали і пришивали до виложистого коміра. У новіші часи вишивали сорочку вузьким взірцем на комірі, при пазусі й на манжетах. Парубки зав’язували сорочку червоною вовняною стрічкою, а господарі застібали темною „спинкою”. Сорочка сягала до колін.

Поясний одяг

Робочі штани шили з льняного або конопляного полотна гіршої якости — „пакул”. Воно мало в собі тверде волокно і щойно після прання та викачування ставало м’яким.

Викроювали штани так, що ногавиці звужувались до низу. їх

зшивали посередині, додаючи спереду клин.

Узимку носили штани „холош- ні” з білого домашнього сукна або з полотна — на льняній основі вовняний уток. Крій їх був інакший. Ногавиці шили з двох ширин сукна з трикутним клином ззаду. Вгорі пришивали широку смугу, яку викінчували рубцем. Крізь рубець протягали плетений льняний шнур „гачник”.

Пояс

До роботи чоловіки підперізувались широким ременем, який застібався чотирма пряжками, через які проходили ремінці. Святковий ремінь мав карбовані візерунки. У поясі були сховки на гаманець, тютюн і люльку.

Взуття

До роботи чоловіки носили ходаки з худоб’ячої шкіри. їх виробляли так само як жіночі. У свято взували чоботи.

Верхнє вбрання

Полотнянку („парцянку”) шили з чиноватого полотна, а підшивали звичайним конопляним. Склавши матеріал удвоє, вирізували отвір на шию й розрізували поли. Перед був приталений. До правої поли від стану до низу пришивали клин. Поділ викінчували рубцем. Пришивали короткі рукави, стоячий комір. Зшивали льняною ниткою декоративним швом. Полотнянка сягала до щиколоток, застібалась гапликами.

Сукману (свиту) носили чоловіки й жінки цілий рік. Її виробляли з доморобного брунатного сукна, для якого спеціяльно плекали овець тієї масти. Крій сукмани такий самий як полотнянки. Сукмана у чоловіків сягала до колін, а в жінок до щиколоток. Синім плетеним шнуром обводили комір, манжети й поли сукмани. Чорну сукману прикрашали червоним шнуром і декоративним швом.