Чоловіче вбрання яворівщини

Убір голови

Улітку чоловіки носили капелюхи з солом’яної плетінки — „крисачки”. Пасма плетінки плели пастухи з чотирьох стебел незрілого збіжжя, виробляючи по краях зубці. Викінчували капелюхи сільські майстрі. Головка капелюха низька, обведена червоною стрічкою, криси широкі.

Узимку носили шапки з овечого хутра. Для хлопців купували в місті „натяганку” з імітації смушку.

Сорочка

Чоловічу й жіночу сорочки кроїли однаково. Святкову шили з льняного полотна, а до роботи комбінували льняне з конопляним. Сорочку не вишивали, тільки її виложистий комір стебнували невибіленою воскованою ниткою рідким геометричним узором.

Штани

Штани шили з льняного полотна. Ногавиці кроїли доволі вузькі, щоб легко входили в чоботи. Між ногавицями вгорі вставляли широкий клин, який разом з ними пришивали до полотняної обшивки, яка прилягала до стану, застібалася на один гудзик. У штанах збоку була одна кишеня.

Пояс

Чоловіки підперізувалися поверх сорочки крайкою або ременем. Ремінь був вузький, без сховку на гроші чи тютюн, застібався на одну або дві пряжки.

Взуття

Взуттям чоловіків були чоботи.

Верхнє вбрання

Літньою порою чоловіки вдягали кабат з полотна. Кроїли його, склавши полотно удвоє, вирізували отвір на шию та розтинали поли. Звужували боки і лишали вгорі коротенькі рукави, до яких доточували довші. Виріз шиї був викінчений коміром- стоячком. Кабат прикрашали декоративним швом.

Кафтан — це була нагортка з чиноватого полотна. Стан скроєний прямо, а з боків вставлені клини. Це притапювало кафтан і давало можливість рухатись. Не мав ґудзиків — носили розгорнутим або закладали полу на полу і підперізували: чоловіки вузьким ременем, а жінки вузьким вовняним поясом.

Свиту шили з доморобного сукна, чоловічу з сірого, а жіночу з брунатного. Крій її подібний до кафтана. Перед і спина приталені до стану, ззаду від стану вниз поширена клинами. Комір, поли і кишені обшиті червоною воліч- кою. Свита не мала ґудзиків, її підперізували поясом.

Кожух шили з вичинених овечих шкір. Був приталений, а в поясі ззаду відрізали і пришивали дві приморщені шкіри. Ззаду від середини стану аж до рукавів йшли дві дугуваті лінії, виконані декоративним стібком. Лінія відрізу також була прикрашена вишивкою. Поли, рукави й кишені прикрашені квітчастим орнаментом. Застібався спереду на малі круглі ґудзики і відповідні петельки. Комір виложистий, у сильний мороз його підв’язували хусткою; довжина — до колін.