Магія

Віра в існування надприродних засобів впливу на природу. Магія в уяві первісних людей подвоювала шляхи впливу на природні явища. Вважалося, що людина могла вплинути на природу не лише фізичними діями, а й діями символічними - обрядами. Обряди виконувалися перед полюванням, перед початком хліборобського року, до приходу весни, для закликання дощу тощо.

Один з головних законів первісної магії - закон подібного (схожого): подібне притягує подібне. Давні вважали, наприклад: щоб стати хоробрим і сильним, треба з’їсти шматок ведмедя; щоб стати швидконогим і сильним - шматок тура тощо. У той же час не слід вживати м’ясо, наприклад, їжака, бо будеш таким полохливим, як він. Зуби, які випадали, кидали пацюкам або мишам, щоб виросли нові - гострі, як у цих гризунів. Донині в українських селах перші зуби малюків кидають через стріху мишці. Спираючись на “закон” схожості, ворожбити і у давні часи, і нині викликають явище, зображуючи його у мініатюрі. Наприклад, щоб викликати дощ, треба побризкати водою. Або, щоб вплинути на людину, заподіяти їй щось, треба виготовити копію людини з дерева, воску, глини тощо і вчинити з тією копією те, що хочеш заподіяти самій людині.

Ще одне правило магії: те, що відбувається з частиною, відбувається і з цілим. Тобто, якщо, наприклад, заволодіти жмутком волосся людини, можна здобути владу над тією людиною. До цього правила дотичне ще одне: предмети, які довго стикалися один з одним, поєднані навіть після того, коли вони роз'єдналися. Наприклад, нігті, волосся, одяг, зброя, речі належали людині, отже, всяка дія на них позначиться на їхньому господареві. Тому ще довгий час (подекуди і нині) ховали у потаємних місцях обрізане волосся (особливо дітей) і нігті, щоб непевні зловорожі особи не заволоділи і не наврочили. За законами магії існує зв'язок між зброєю, якою була поранена людина і пораненою людиною. Тому стрілу, чи ножа виймали з рани і клали у воду чи у вологе місце, щоб у пораненого не було жару.

Магічні дії можна визначити як застережні, військові, магію погоди (метеорологічні), лікувальні, виробничі, сімейно-побутові тощо.

Найпоширенішими були дії виробничої магії - мисливські, будівельні, риболовецькі, з часом землеробські, ковальські, скотарські та багато інших.

Релігійні табу були особливим різновидом застережної магії. Табу - означає заборону робити будь-що, щоб не накликати неприємностей. Наприклад, люди приховували своє ім’я від незнайомих. Вірили, що дізнавшись ім’я, їм можуть завдати шкоди. Не згадували імен померлих, щоб не накликати їхні душі. Не виголошували назву тотемних звірів, називаючи їх зовсім іншими іменами тощо.

Магія дійшла до наших днів як елемент сучасної релігії в самостійній формі; а також у побутовій формі як гадання на картах, ворожіння на воску тощо.