Славен

Князь Славен, Слав’ян - нібито історична особа, слов’янський князь, часи правління якого невідомі. Син його, за переказами, - Волхов, Волховець. Славен насправді міг бути волхвом, тобто перекидатися звіром, одягати шкуру звіра. Князь Славен заснував місто Славенськ вище майбутнього Новгорода. Нині в межах міста Новгорода на місці Славенська Старе городище.

Про Словена (Славена) маємо свідчення з Мазу- ринського літопису, де говориться про мандри братів Словена і Руса. Коли дійшли вони до озера великого, волхви визначили там місце проживання. Озеро звалося Моіска, вони його перейменували Ірмер - на честь сестри своєї Ірмери. “ ..І старійшина Словен з родом своїм і з усім, що мав, сів на ріці, що звалася Мутна...”Пізніше ріка була названа Волхов, на честь сина Словенового. “...Вліто 3113 (2578 до н.е.) великий князь Словен поставив град і назвав його іменем своїм Словенськ, що нині зветься Великий Новгород, від устя великого озера Ільмера по ріці Волхов півтретини поприща. І від того часу новоприбульці скіфи почали іменуватися слов’яни...

Про Словена свідчить Іоакимовський літопис (в переказі Татіщева): "7 від старшого брата (Славена) прозвалися слов’яни... Славен князь... град великий ставить, своїм іменем Словенськ називає... Облаштувавши великий град, помирає Славен князь, а після нього володарюють сини його і онуки багато сотень літ”.

Ім’я Славен здається загальним, значить воно - слов’янський князь; або ж власним, придбаним на честь славних подвигів князя - бо слов’яни ще до князя Славена називалися слов’янами.