Тотем

Тотем, фетиш - прийняте в етнографії позначення надзвичайного, представленого в образі тварини (птаха, дерева) доброго генія (покровителя) або родоначальника роду чи племені (клану).

Насампочатку групі людей була відома легенда (ритуальний міф) про тотем. У тій оповідці тотем був або біля витоків роду, або захистив першопредків від небезпеки, або привів на удатне місце проживання. З часом легенда втрачалася (забувалася, переінакшувалася), але сам тотем залишався символом спорідненої групи людей.

Тварину-тотем заборонялося вбивати; дерево-тотем не можна було рубати. Тотему треба було годити, залишати їжу, напувати, прикрашати (дерево) вінками та квітами - тоді він допомагає, відвертає біду і т. ін. Або навпаки: у деяких народів треба було з’їсти шматок тотемної тварини чи рослини, щоб набратися її сили і якостей. Найменування тотемів брали собі як власні імена найсильніші воїни, жерці, вожді.

Від часів тотемізму увійшла в життя персоніфікація звірів, птахів, дерев, рослин, яка збереглася в казках, оповідках, прислів’ях, легендах, замовляннях до наших часів: лисичка-сестричка, вовчик-братик та ін. Відомі тотеми давніх слов’ян, зображення яких було на щитах, браслетах, інших речах: тур (бик), лелека, ведмідь, сокіл, дуб та ін. Тотемізм зберігся в геральдиці, у багатьох давніх гербах присутні знакові тварини, птахи, дерева, рослини.