Тотемізм

Віра у надприродну спорідненість груп людей з певними видами тварин. Тотемами називають тварин, яких первісні люди вважали своїми надприродними родичами. Люди вбачали у тотемах покровителів роду, племені, захисників і заступників, помічників. Свої родові колективи первісні мисливці і скотарі називали іменами тотемів.

Тотемізм історично сформувався з двох специфічних соціальних умов - виникнення родового ладу і полювання, як одного з основних видів діяльності.

Основними рисами тотемізму було поклоніння тотемним духам, тобто двійникам тотему. Поклоніння проявлялося через обрядові дії (танці, молитви-звертання), для яких виготовлялися зображення тотемів. Тотемну тварину дозволялося убивати і з’їдати тільки за умов дотримання особливих ритуалів; щоб не нашкодити тотемному духові.

Тотемізм увійшов до всіх сучасних релігій як важливий елемент. Особливо відчутний його вплив в іудаїзмі, де багато тварин вшановуються як священні (священну корову у індусів ніхто не має права турбувати, де б вона не була і щоб вона не робила).

У християнстві святий дух зображується у подобі голуба, а Христос часто має наймення агнця. Свій початок християнське тайне причастя бере від обряду ритуального поїдання тотему: віруючі під виглядом хліба і вина їдять тіло і п’ють кров божества.