Вечірка

У східнослов’янській міфології образ вечірньої зорі, сестри (чи брата) вранішньої та полудневої. У замовляннях і казках усі три (або й чотири, разом з опівнічною) народилися в одну ніч. Вечірка народилася звечора, звідки й назва. Ототожнюється з Венерою - вечірницею.

“Що стосується трьох зірок, які стережуть на небі Сашка, то, за українським повір'ям, ці сестри-зорі – вечірня, опівнічна й світанкова (йдеться про одну й ту саму планету Венеру) впливають і на Землю, пробуджуючи прихильність і любов у всьому, що на ній живе. Тому й звертаються до тих трьох зірок українські ворожки, коли, на прохання дівчат,

Вечірка

хочуть привернути до них коханих козаків. Для цього чарівниця опівночі сідає голою в себе в сінях, поставивши за порогом відро з водою, й дивиться в нього через поріг на зірки, що мерехтять у воді, й тричі промовляє: “Зорі-зоряниці! Вас три сестриці-занудниці! Як приворочаєте, як привертаєте всякі птиці на гнізда, коні на стійла, товар на лігва, корову до теляти, матір до дитяти, мужа до жони: так приворочайте й привертайте такого до такої!” А на світанку з’являється та дівчина й умивається зачарованою водою з відра" (М. Максимович “Дні та місяці українського селянина”).

Перед сходом Сонця Венеру називали Денницею, Полуденницею, Зірницею, вранішньою зорею. Денниця в переказах - мати, доня чи сестра Сонця, коханка Місяця, до якого її ревнує Сонце. Сяючу Вечірку називали Звіряницею, бо з її з’явою звірі виходять на лови.

З'являється Вечірка на небі і сяє яскраво напередодні Різдва 24 грудня і сповіщає про входження Сонця в сузір’я Стрільця, яке вважалося сузір’ям бога Перуна. Вечірка сповіщає про народження нового сонця, яке починає зимовим сонцестоянням новий річний цикл.

Давні слов’яни називали Венеру також Чигир /Чі- гир/-зірка. За однією з багатьох легенд вона може віщувати людині долю або недолю. Обізнані люди ніколи не вирушали у дорогу, не починали будівництво у дні, коли Чигир-зірка палає яскравіше від інших, це вважалося нещасливою прикметою. Поляки називали Венеру, за те, що вона яскравіша від усіх зірок, Красопані.

Венера - небесне тіло, планета Сонячної системи. Скупчення хмар навколо Венери відбиває сонячне світло, яскравістю Венера поступається лише Сонцю та Місяцю. Хмари створюють на Венері парниковий ефект і температура там сягає майже 500 градусів по Цельсію.