Віз

Сузір’я Віз уявляли у вигляді воза, який котиться по Небу. За сузір'ям визначали час після заходу Сонця: “Вже віз перевернувся, скоро світатиме”. Відома назва цього сузір’я - Кола: “...на великий же день Волосині і Кола в зорю увійшли, а Лось головою стоїть на схід (Лось - архаїчна назва Полярної зірки) ” (Афанасій Нікітін “Подорож за три моря”, XV ст.).

У кожному сузір’ї яскраві зорі здавна позначали грецькими буквами, наприклад, Полярна зірка - а (альфа) - зірка сузір’я Малої ведмедиці. Мала Ведмедиця має народну назву Малий Віз або ще Пасіка. В Україні Малий Віз ще мав назву Сашок. У М. Максимовича: “і навіть на небі зоряний собака Сашок сильніше, як звичайно, рветься на своєму ланцюзі й гризе його. Але Сашка стережуть три зірки-сестри, і він перегризе свій ланцюг лиш тоді, коли вже світові прийде кінець. Таке повір’я існує на Україні про сузір'я Малий Віз, яке уявляють собакою, прикутою до залізного ланцюга. Це сузір’я називають Сашком, який мимоволі нагадує давньочеського Саня. що відповідає у Вацерада Церберові та Піфонові й Гідрі; пригадується також індійський Сеша - змій, котрий носив на собі бога Вішну над безоднею водною”.

Сузір'я Віз (Великий Віз) має більш відому назву

- Велика Ведмедиця. Сузір’я вважалося заступником мисливців: допомагає відшукати звіра. Але під його захистом знаходяться ведмеді: ніколи воно не буде шкодити людині, якщо не чіпати ведмежий рід. Існує легенда про те, що за крадіжку, на яку спокусився один з праведмедів у давні часи, це сузір’я усипляло ведмежий рід на зиму, щоб люди не відшукали крадія. Так є і понині.

На небі можна бачити “купи” зірок, які астрономи називають скупченням. З давніх давен люди вирізняли на небі групи яскравих зірок, називали сузір’ями і давали їм власні імена. У деяких сузір'ях (наприклад, Гончих Псів) скупчується близько мільйона зірок. До найдавніших відомих людям не менше 10-15 тисяч років відноситься сузір’я північного неба Велика Ведмедиця. Нині сузір’ями називають не групи зірок, а ділянки неба. У 1919 році Міжнародна Астрономічна Спілка остаточно затвердила список з 88 сузір’їв.