Власта

Після смерті правительки чехів Лібуше, її дівоча дружина впала у немилість, чоловіки насміхалися над дівчатами-воїтельками. Тоді Власта, яка була найпершою в дружині Лібуше, зібрала жіноцтво і вони спорудили фортецю Дєвін за рікою Влтавою навпроти Вишеграда. Там жіноцтво уклало свої порядки, під керівництвом помічниць Власти - Млади, Сватави, Годки, Радки, Частави юнки та молодиці навчалися бойовому мистецтву; чоловіки у фортецю не допускалися. Чоловіки не сприйняли те серйозно, не дослухалися до попереджень Пршемисла, легковажно виступили проти жіночого війська і бути розбиті під стінами Дєвіна. Так почалося у чехів протистояння чоловіків і жінок, яке у “Хроніках” має назву “Дівоча війна”. Дівоче військо хитрістю та лукавством заманювало чоловіків у пастки і знищувало. Коли ж амазонки убили лицаря Цтірада і перебили його дружину, терпець у чоловіків увірвався. Зібрали мужі велике військо, перемогли амазонок у бою.

“Власта на коні на чолі свого війська помчала на неприятеля. Вона летіла стрімголов, упевнена, що дружина мчить слідом за нею. Але не так сталося, соратниці не встигали за нею, їх відтіснили, і Власта опинилася одна серед чоловіків. Стиснута з усіх боків, вона не могла вільно володіти зброєю. Її стягнули з коня і підняли на ножі...
Чоловіки мстилися за Цтірада і за інших загиблих. Жодної воїтельки не пощадили, всіх умертвили і прекрасні тіла їхні викинули з вікон і з високих валів. Коли знищили усе військо, Дєвін спалили і попіл розвітрили”
(Алоїс Ірасек “Старовинні чеські перекази”).

Так закінчилася дівоча війна.