Яйце світове

Джерело зародження життя, як і сонце, тому воно з глибокої давнини стало емблемою сонця й належно шанувалося. Великоднє червоне яйце (крашанка) набуло особливої пошани.

Яйце світове, яйце космічне - міфопоетичний символ багатьох народів. Із світового яйця народжується Всесвіт або персоніфікована творча сила: бог-творець, герой і т. ін. У більшості випадків яйце описується як золоте, іноді йому властиві й інші атрибути сонця. У слов’янських казках відомий мотив яйця, знесеного у воду качкою; те яйце містить у собі щось значиме, надприродне. У фінській міфології качка зносить яйце з якого утворився світ.

Космогонічна функція яйця світового співвідноситься з важливою роллю яйця в обрядах накликання родючості. Великоднє яйце у східних слов’ян є головним символом свята на честь відродження сонця.

У назві відомої української казки “Яйце-райце” підтвердження високої оцінки прадавніми людьми властивостей яйця; усвідомлення того, що в яйці захована таємниця життя, тому воно є оберегом. Тому і в народній медицині яйце (символ життя) має перебирати зурочення, зцілювати хворих - знаючі люди яйцем забирають (викочують) хворобу з тіла немічної людини.

Інколи з яйця народжуються різні представники нечистої сили: змій, чорт, домовик; в казках у яйці схована смерть Кощія. Першоосновою цього повір’я можливо був міф про два яйця: з одного народжується добро, світло, з іншого - зло, темні сили.